Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze jest powszechną chorobą, występującą u co trzeciego dorosłego Polaka. Pomimo tak dużej skali tego problemu, nadal w naszym kraju ok. 3 milionów ludzi*** żyje w nieświadomości swojej choroby, która choć nie daje objawów, stanowi realne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Dlatego tak istotne dla każdego z nas, powinno być sprawdzanie wartości ciśnienia tętniczego przynajmniej raz w roku. Daje to szansę na wykrycie nadciśnienia i podjęcie działań w kierunku jego leczenia.

 

Podwyższenie wartości ciśnienia tętniczego mogą wywoływać inne znane jednostki chorobowe, takie jak choroby nerek czy zaburzenia endokrynologiczne, mówimy wtedy o nadciśnieniu wtórnym. W znacznej większości przypadków nie jesteśmy jednak w stanie wskazać jednej, konkretnej przyczyny podwyższonego ciśnienia. Wówczas stawiane jest rozpoznanie nadciśnienia pierwotnego, które spowodowane jest różnorodnymi czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Zaliczamy do nich między innymi: otyłość, stres psychiczny, małą aktywność fizyczną czy nadmierną podaż sodu. Diagnostykę i leczenie nadciśnienia tętniczego należy rozpocząć od wykonywania pomiarów ciśnienia tętniczego. Bardzo ważne jest, aby robić to prawidłowo.

 

Korzystając z możliwości leczenia nadciśnienia tętniczego stworzonych przez firmę Pfizer można zmniejszyć wartości ciśnienia tętniczego, co przełoży się na redukcję ryzyka zachorowania i śmierci z powodu chorób serca i naczyń.  

 

___________________________________

*** Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym — 2015 rok

Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego